Překvapivé zjištění, že zárodek nepříjemných oparů nosíme v sobě během celého života. Stačí nachlazení a s tím spojené snížení imunity a už je na světě. Co dělat, aby k tomu nedošlo, jsou dobře míněné rady ohledně zdravého životního stylu. A obzvláště v zimních měsících si dopřávat všechno, čím lze udržet zdraví v dobrém stavu. Pokud ale přece jenom ke vzniku oparu opravdu dojde, je potřeba začít jednat ihned. Na nic nečekat a vyhledat pomoc. Chybu neuděláte, když se poradíte s lékárníkem. Protože krémů na zastavení rozsahu vzniklého oparu je v současnosti několik. Které zabrání nepříjemnému rozsevu po dalších tělesných částech.
Toto infekční onemocnění se přenáší i z člověka na člověka bez toho, že by sám přenašeč byl virem zasažen. Nejčastěji k tomu dojde přímým kontaktem. Ať už kapénkami či slinami. V oblasti genitálií se přenáší sexuální cestou. Snad nejvíce ohrožující je opar v oku. Který je snadno přenosný při nachlazení jeho promnutím infekcí na rukou. Pokud zůstane neléčený, mohou tyto opary vést až ke ztrátě zraku. Velkou pozornost je potřeba věnovat už dětem v novorozeneckém období.
Mnozí z nás se s řešením oparu obracejí na takzvané „babské rady“. Jsou to převážně byliny, které jsou v našem okolí ku pomoci. Snad nejrychlejším a nejspolehlivějším pomocníkem je česnek, kterým se obvykle rozsev puchýřků zastaví. Rovněž droždí je podle našich babiček ideálním prostředkem, jak se bolestivého strupu zbavit. Stačí rozmíchat ve skleničce s vodou a během dne ho touto kaší několikrát potřít. Na pomoc je vhodné si z droždí udělat pomazánku či knedlíčky do polévky. A působit na tento zdravotní problém i zevnitř těla. Do jídelníčků je v této době vhodná zařadit i hlíva ústřičná, která během zimních měsíců nejen pomáhá dobrému zdravotnímu stavu, ale i zabraňuje vzniku oparů. Ne nadarmo se jí říká elixír věčného mládí. Organizmus je rovněž nutné podpořit dostatkem vitamínů C,D,B12,B6, zinku a selenu, kterými lze přispět ke kvalitní funkci imunitního systému.