Návodů, jak přestěhovat chladničku, je na Internetu celá řada. Některé postupy jsou velmi detailní a můžete podle nich postupovat doslova krok za krokem. My bychom vám ovšem rádi připomněli některé jevy, s nimiž se příliš nepočítá, anebo je lidé přehlížejí.
Nejdůležitější ze všeho je načasování – jestliže připravíte chladničku na přestěhování příliš brzy, budete mít potíže s uskladněním některých potravin, které by se mohly při pokojové teplotě kontaminovat plísní a hnilobou, anebo se v nich objeví více bakterií a odskáčete to „záchodovou běhavkou“. Příliš pozdní balení chladničky vás pak bude zbytečně stresovat a některé úkony pak třeba odfláknete, čímž si přivodíte zbytečné komplikace, například v souvislosti s vysoušením chladicích prostor.
Vysoušení – znáte film „Jáchyme hoď ho do stroje“? Luděk Sobota tam zaviní pád vozidla do řeky a namísto výplaty mu mzdová účetní přečetla položky: „vysušení a odbahnění“. Komická scéna ve filmu není tak komická ve chvíli, kdy se něco podobného přihodí vám. A stává se to velmi často právě u vysoušení chladničky před přestěhováním. Jestliže ji nedostatečně odmrazíte a zavřete dvířka moc brzy, teplý vzduch se spolu s vlhkostí postará o rozmnožování plísní a po nastěhování do nového prostředí budete dlouhé hodiny zbytečně ztrácet pracným odstraňováním vaší nedbalosti. Chladničku s mrazákem odmrazujte dva dny před stěhováním a ponechte otevřená dvířka nejlépe několik hodin, v ideálním případě přes noc. Místnost také důkladně větrejte, aby se vlhkost odpařila a unikla z bytu.
Flexi fólie – jakmile bude vnitřní prostor chladničky a mrazáku suchý, dvířka uzavřete a spotřebič omotejte několika vrstvami tenké flexibilní (stretch) fólie. Ta je pro tyto účely jako stvořená, spotřebiče chrání před poškrábáním a stěhovací firmy ji dobře znají a také vám ji mohou pro tyto účely doporučit.